Čína a Japonsko

7:16 PM Unknown 2 Comments

Před dvěma dnami jsem se vrátila z Číny a Japonska. Bylo to skvělé. Určitě vám ještě ukážu nějaké fotky. Ale protože se na mě hned po návratu navalily různé nepříjemné novinky, řeknu vám alespoň něco veselého o mém cestování. O Číně a Japonsku. Jak jsem řekla, bylo to fantastické a opravdu jsem ráda, že jsem něco takového viděla. Čínský komunismus, jiný režim a vlastně všechno jiné.


1. V Asii jste něco jako jednorožci. Každý se s vámi chce fotit, povídat si a udiveně se zajímá, odkud že to pocházíte. Můžete být oškliví jak chcete, ale protože jste prostě jiní, komplimenty budete slýchávat ze všech stran. Pro ně jste divní, ale krásní. A musíte se s nimi prostě vyfotit. Někdy vám o tom ani neřeknou. Prostě vás začnou fotit. Jak běháte, jak sedíte u bazénu, nebo jak jen sedíte na betonové zídce. Ano, všechno se mi stalo. A jindy přijdou celí nadšení, že jestli si uděláte selfie.

2. Pokud pojedete do Asie, neberte si dvojdílné plavky. Asiatky se totiž buď nekoupou, nebo se koupou v neoprénu, a nebo v jednodílných plavkách, které mají až ke krku a k nim sukni. A nedej bože, když se něco vyhrne. To přiskakuje partner a rychle všechno zahalí. Takže v brazilkách a s dekoltem (byť ne třeba moc bohatým, jak je to u mě) budete mít opravdu hodně pozornosti. Těžko říct zda pozitivní, nebo negativní.

3. Čínské jídlo je loterie. Občas přinesou talíř prakticky jen s chilli papričkami, jindy přesolené maso nemaso a napotřetí dobré klasické KungPao. Jíte stylem pokus omyl, takže někdy vlastně nejíte, protože to se prostě nedá. A pokud budete ubytovaní v hotelu, překvapí vás čínské snídaně. Jsou totiž teplé. Rovnou v 6 ráno vám naservírují čínské nudle, rýži, nebo fazolky. Já takhle žila ráno na batátech. S troškou představivosti to chutnalo jako horká buchta. :-)

4. Všude kolem je hrozně lidí. Víc než na Václaváku . Mnohem víc. Protože Šanghaj je velká jako celá Česká republika. Lidé jsou milí, ale každý kope za sebe. Takže pokud je někde volné místo, jsou schopní vás ušlapat. A v celém metru jsou tak dvě volná místa, takže se lidi šlapou stále. Pravidlo první se vystupuje a pak nastupuje neplatí. Když do vás tedy během deseti minut bouchne nebo strčí už patnáctý číňan, je možné, že se za tu dobu stanete trošku agresivní.

5. Ahoj čínsky se řekne nihao. To mě naučila má nová desetiletá čínská kámoška a je to jediná čínská jazyková znalost, kterou si vezu. Ještě jsem se v letadle naučila rozpoznat čínské složení na jídle, protože to je hrozně důležitý a určitě mi to k něčemu bude.

6. Japonci jsou hezčí než Číňani. A mají i lepší jídlo a hezčí jazyk. Ale jako taková mě zaujala spíš Čína.

7. Asiatům nejste schopni odhadnout věk. Prostě nevíte. A oni taky neví. Nejednou mi místo vína nabízeli karotkový džus.botky: hm, sukně: second-hand (hm), silonky: calzedonia, košile: marks and spencer

2 comments:

  1. teším sa na fotky a článok ak ešte chystáš, muselo to byť skvelé byť tam :)

    ReplyDelete
  2. S tím focením nemusíš ani k nim :D pracuju v drogerce a denně je v Plzni spousta asiatů na výletech. Jednou se mi stalo, že si mě fotili přes výlohu. Asi jsem zajímavý turistický objekt :D

    ReplyDelete